چرا محصولات تولید شده با الیاف بامبو مرغوب است؟ - فرش تاپ | تولید کننده فرش های ماشینی 1000 و 700 شانه

چرا محصولات تولید شده با الیاف بامبو مرغوب است؟

چرا محصولات تولید شده با الیاف بامبو مرغوب است؟

بامبو به چه معناست؟

بامبو گیاهی از خانواده علف ها که شامل 70 نوع و 1200 گونه است و می توان گفت به جز اروپا و نواحی شمالی و جنوبی در تمام نقاط دیگر زمین رشد می کند. سرعت رشد این گیاه از گیاهان دیگر بیشتر است و 4 الی 5 سال بعد از کشت، قابل استفاده است. برای کشت آن نیاز به سرمایه گذاری زیادی نیست و مهارت های حداقلی یک کشاورز برای کشت آن کافی است. این گیاه بسیاری از گاز های گلخانه ای را جذب کرده و اکسیژن زیادی را وارد هوا می کند. همچنین از فرسایش زیاد خاک جلوگیری کرده و برای تقویت خاک هایی که بعد از مدتی ضعیف شده اند مناسب است. همچنین از چوب این گیاه به عنوان مصالح ساختمانی و تزئینات داخلی استفاده می شود و بعد از سپری کردن فرایندی خاص از آن الیافی تهیه می شود که در صنایع نساجی کاربرد دارد. در بیشتر مناطق شمالی ایران این گیاه یافت می شود. اما لیالستان لاهیجان، علی آباد (بین سخت سر و تنکابن) و قاسم آباد رودسر مناطقی هستند که تولید بامبوی بیشتری از جهت مساعد بودن شرایط دارند. شاید این سوال برایتان ایجاد شود که بامبوهایی که در گل فروشی های تهران و شهرستان ها برای مصارف زینتی استفاده می شوند، هم از نوع داخلی آن هستند؟ در پاسخ باید گفت که خیر؛ این بامبو ها از نوع داخلی محسوب نمی شوند و نوعی خاصی از بامبو هستند که به لاکی بامبو شهرت دارند.

الیاف گیاه بامبو چه کاربردهایی دارند؟

صنعت تولید الیاف در سال های اخیر پیشرفت های زیادی را داشته است. یکی از این پیشرفت ها ساخت و استفاده از الیاف بامبو است. این الیاف در محصولات مختلف صنعت نساجی به کار برده می شود و خواص طبیعی مشخصی دارد که باعث می شود نسبت به الیاف پنبه برتری زیادی داشته باشد. محصولات مختلفی با استفاده از الیاف بامبو تولید می شوند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محصولات بهداشتی شامل : باند و گاز پانسمان، لباس های جراحی، پوشاک پرستاران، کادر درمانی و...
 • فرش های ابریشم نما با خاب کوتاه
 • انواع لباس های زیر ورزشی
 • محصولات پاک کننده
 • روکش داخلی اتومبیل
 • پوشاک و البسه زیر
 • پادری حمام
 • حوله
 • پتو
 • و ...
گیاه بامبو

الیاف بامبو چه خاصیت هایی دارند؟

این الیاف خاصیت ضد میکروبی دارد و به شکل منحصر به فردی قابل تجزیه در محیط زیست است. بنابراین آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی کند و به طبیعت صدمه نمی زند. همچنین این الیاف با پوست بدن سازگار بوده و آلرژی ناشی از مواد ضد باکتری شیمیایی را ایجاد نمی کند. وجود ماده ای به نام باکتریو استاتیک در این گیاه، باکتری را از محصولات ساخته شده با آن دور می کند. تحقیقات مختلف نشان از این دارد که خواص ضد باکتری این گیاه سه برابر و خواص آنتی استاتیک آن 12 برابر از الیاف پنبه بیشتر است. همچنین تا 30 درصد بیشتر از پنبه در دفع بوی بد بدن موفق عمل می کند. بر اساس تحقیقی دیگر که یکی از سازمان های تحقیقاتی ژاپن منتشر کرده است، ثابت شده که خواص ضد باکتری این الیاف حتی پس از پنجاه مرتبه شستشو همچنان پا برجاست. این در حالی است که الیاف آنتی باکتریال شیمیایی، رفته رفته خاصیت خود را از دست می دهند و حتی حساسیت زا نیز می شوند.

فرش بامبو

دانستنی های جالب در مورد الیاف بامبو

آیا می دانید ساختار الیاف بامبو می تواند باکتری های روی پوست بدن را از بین ببرد و بوی بد عرق بدن را محو کند؟

آیا می دانید قدرت جذب آب در این الیاف به قدری زیاد است که وزن آن در هنگام شستشو تا سه برابر افزایش می یابد؟

آیا می دانید الیاف بامبو خاصیت جذب اشعه ماورا بنفش را دارد و می تواند در تولید البسه تابستانی به خصوص برای زنان باردار و کودکان مورد استفاده قرار گیرد؟

مراحل تولید الیاف بامبو

 1. برگ های بامبو و اسفنج های نرم داخلی از تنه بامبو استخراج شده و خرد می شوند.

 2. هر دیسفالید کربن باقی مانده با تبخیر به علت فشرده سازی حذف می شود و نتیجه ژانت هگزان سدیم سلولز است.
 3. تقریبا یک سوم دی اکسید کربن به سلولز قلیایی به دست آمده اضافه می شود تا این ترکب خنثی شده و خنک شود.
 4. سلولز ویسکوز بامبو از طریق نازل های اسپینرتری به یک مخزن بزرگ از یک محلول اسید سولفوریک ریخته می شود تا رقیق شود.
 5. سلولز قلیایی به دست آمده برای حذف هرگونه محلول هیدروکسید سدیم فشار داده می شود و بعد از آن به مدت 24 ساعت به آن فرصت داده می شود تا خشک شود.
 6. سلولز بامبوی خرد شده در محلول 15 تا 20 درصد هیدروکسید سدیم و در دمای بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد برای یک تا سه ساعت خیس می شود تا سلولز قلیایی را تشکیل دهد.

سخن پایانی

پیشنهاد می کنیم از مجموعه ی فرش های تولید شده با الیاف بامبو دیدن کنید.

ارسال دیدگاه

منتظر شنیدن نقد ها و نظرات شما هستیم...