اصول استفاده از رنگ های گرم و هیجان انگیز - فرش تاپ | تولید کننده فرش های ماشینی 1000 و 700 شانه

اصول استفاده از رنگ های گرم و هیجان انگیز

استفاده از رنگ های گرم

رنگ های گرم یک سمت از چرخه ی رنگ ها را تشکیل داده و شامل رنگ های قرمز، زرد و ترکیب های مختلف آن ها مثل نارنجی هستند. این رنگ ها فشار خون و آدرنالین را بالا برده و باعث احساس گرمای بیشتری در شما می شوند. 

پس اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که در تابستان هم سردشان می شود، در این مطلب همراه ما باشید تا چند رنگ گرم و دوست داشتنی را به شما معرفی کرده و در ادامه ی آن 12 نکته در مورد این رنگ ها و استفاده از آن ها در دکوراسیون را با شما در میان بگذاریم. 

شما بعد از خواندن این مطلب به راحتی و درستی از این رنگ ها استفاده کرده و گرما را به خانه و دکوراسیون خود القا خواهید کرد. 

 و اما رنگ های گرم.... 

 

-زردی به گرمای خورشید 

دکوراسیون زرد و نارنجی

 

زرد گرمای خورشید را برای ما تداعی کرده و با انرژی که دارد شادی آفرین است. این رنگ در بین رنگ های گرم از تعادل بیشتری برخوردار بوده و به همین جهت، هرچه به سمت سفید حرکت می کند به طرفدارانش افزوده می شود. 

رنگ هایی هم چون نخودی، کرم، شیری و لیمویی پر استفاده ترین رنگ های طیف زرد در حوزه ی مد و دکوراسیون بوده و خاصیت های زیر را دارا می باشند: 

 • روشنایی فضای خانه 
 • تعادل رنگی  
 • ثبات 
 • عدم تحریک 

 

-قرمزی با حرارت بالا 

دکوراسیون قرمز

 

از آن جا که رنگ قرمز خاصیت تحریک کنندگی و افزایش گردش خون را دارد، هیچ گاه به تنهایی و با خلوص بالا مورد استفاده قرار نمی گیرد و در کنار آن از رنگ های مکمل آن نیز استفاده می شود. 

بهتر است در کنار این رنگ از رنگ های سایه ای آن استفاده شود و هر چه این رنگ های سایه ای به سمت سیاه حرکت کنند، نشانی بر سنگینی و لوکس بودن آن ها بوده و هرچه به سمت سفیدی حرکت کنند نشانی از  شادابی و سبکی آن ها هست. 

رنگ های جگری، زرشکی، عنابی، شرابی و حنایی جز رنگ های طیف سیاه و رنگ های صورتی، ارغوانی و سرخابی جز رنگ های طیف سفید رنگ قرمز هستند. 

 

-ترکیب زرد و قرمز؛ نارنجی 

طیف رنگ نارنجی

 

اثر گرمایی رنگ نارنجی در محیط خانه بسیار بالا بوده و این رنگ به همراه رنگ های نارنجی کرم، نارنجی تاریک، گوجه ای و... جز رنگ های گرم محسوب می شوند. 

 
و اما نکات.... 

 1. استفاده از این رنگ ها برای فضاهای بزرگ به شدت توصیه می شود. این رنگ ها، گرمی و صمیمت را به فضا اضافه می کنند. 
 2. بهتر است از این رنگ ها در فضاهایی که نیاز به آرامش دارند، مثل اتاق خواب  و اتاق غذاخوری استفاده نکنید و اگر هم دوست دارید از این رنگ ها استفاده کنید، سعی کنید رنگ های سرد به رنگ های سرد غالب باشند. 
 3. برای اینکه استفاده از رنگ گرم، در فضا سنگینی ایجاد نکند، در کنار آن از رنگ های سرد استفاده کنید. برای این کار می توانید از چرخه ی رنگ ها که کمی پایین تر برایتان قرار داده ایم، استفاده کرده و رنگ مقابل رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید. 
 4. اگر ساکت هستید و تودار، از این رنگ استفاده نکنید. چرا که این رنگ ایجاد انرژی می کند و این اصلا خوشایند شما نیست.  
 5. اگر اتاق کوچکی دارید و نور کافی هم ندارید، به هیچ عنوان از رنگ های گرم به تنهایی استفاده نکنید. اتاقتان بیش از پیش تاریک خواهد شد. 
 6. اگر دیوارهایی سفید یا به طور کلی روشن و خنثی دارید، از پرده های با رنگ گرم که به تیرگی متمایل هستند استفاده کنید. (البته اگر نصب پرده برای جلوگیری از ورود نور خورشید به داخل خانه است) 
 7. فرش هایی با زمینه قرمز یا لاکی، قهوه ای، بژ و... رنگ گرم را به خانه شما می آورند.  هرچند که این رنگ ها در فرش های کلاسیک استفاده می شوند. 
  پیشنهاد می کنیم مطلب جایگاه فرش کلاسیک در دکوراسیون مدرن را مطالعه کنید. 
 8. از کمدهایی به رنگ زرد یا فسفری برای اتاق کودک استفاده کنید. این رنگ ها انرژی بخش بوده و به افزایش هیجانات کودک کمک می کند. 
 9. در استفاده از رنگ های گرم در محیط گرمی مثل آشپزخانه دقت کنید. از رنگ های گرم روشن، مانند شیری یا بژ برای آشپزخانه استفاه کنید تا روشنایی و نور بیشتری را به محیط آشپزخانه آورده باشید. 
 10. استفاده از رنگ های گرم برای بالکن های بزرگ، گرمی را به جمع شما، چه در زمستان و چه در تابستان به همراه خواهد داشت. 
 11. استفاده از رنگ های گرم برای بالکن های کوچک توصیه نمی شود. چرا که میزان نور ورودی به خانه را کاهش داده و خانه را به سمت تاریکی هدایت می کند. 
 12. در هر جا که نیاز به استفاده از رنگ های گرم را احساس کردید، می توانید از بهترین و ارزان ترین راه که استفاده از نورهای زرد و آفتابی است استفاده کنید. 
طیف رنگی

-گرمای آخر (سخن پایانی) 

در آخر باید بگوییم که به هیچ عنوان تمام دکوراسیون خود را با رنگ های گرم پر نکنید و فرصتی را هم در اختیار رنگ‌های سرد و رنگ‌های خنثی بگذارید. 

نظرات خود را با ما در میان بگذارید و اگر دکوراسیونی دارید که به شکل زیبایی در آن ها  از رنگ های گرم استفاده شده است، تصویر آن را برای ما بفرستید تا با نام خودتان به اشتراک بگذاریم و دیگران هم از ایده های شما استفاده کنند.

 

ارسال دیدگاه

منتظر شنیدن نقد ها و نظرات شما هستیم...