دانستنی های فرش ماشینی (قسمت اول) - فرش تاپ | تولید کننده فرش های ماشینی 1000 و 700 شانه

دانستنی های فرش ماشینی (قسمت اول)

دانستنی های فرش ماشینی

یک کالای تولید خاص، نمادی از یک ملت و جز ویژگی های هر کشوری است. فرش ایران جز نماد های با ارزش کشور ما محسوب می شود که از دیرباز در دید همه ی کشورهای جهان بوده است. این کالای زیبا و با ارزش جایگاه ویژه ای در تمام کشور ها دارد. در حال حاظر کشور ما 30% از فرش های دستبافت دنیا را تولید و تامین می کند. همچنین گفتنی است فرش های ایران در دنیا زبانزد عام و خاص است و این محصولات به عنوان بهترین و زیباترین فرش ها به حساب می آید.

اصلی ترین تفاوت فرش ماشینی با فرش دستبافت، موضوع الیاف به کار رفته در بافت این دو محصول و نحوه تولید آن ها است. از نظر تاریخی حدود 40 سال است که فرش های ماشینی مختلفی در کشور ما تولید می شود. عوامل زیادی از جمله طرح های متنوع و متفاوت و قیمت مناسب در این 40 سال سبب شده است تا فرش های ماشینی مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد. بدیهی است قیمت مناسب فرش های ماشینی نسبت به فرش دستبافت به دلیل سرعت تولید، نوع الیاف و مواد اولیه ی آن ها است.

مطالعه بیشتر: با دنیای رنگ ها و رنگرزی آن ها بیشتر آشنا شوید

خوشبختانه فرش های تولیدی در کشور ما توسط ماشین آلات پیشرفته تولید می شوند و محصول نهایی از کیفیت بالایی برخوردار است. البته ذکر یک نکته در رابطه با فرش های دستبافت ضروری است. باید توجه داشته باشید فرش های دستبافت به دلیل اینکه نوع بافت و نوع گره هایی که در بافتشان زده می شود و نوع الیافی که در بافت آن ها استفاده می شود، نسبت به فرش ماشینی عمر بسیار طولانی تری دارند. همچنین به دلیل اینکه این فرش ها توسط هنرمندان قالیباف تهیه و تولید می شوند، از ارزش هنری بسیار بالایی نیز برخوردارند.

مناطق مختلف تولید فرش ماشینی در ایران

به دلیل استقبال بسیار زیاد مردم ایران و سایر کشور های جهان از فرش های ماشینی، امروزه در اکثر شهر های کشور کارخانجات فرش ماشینی دایر است. برخی از شهر ها دارای کارخانجات تولیدی فرش ماشینی بسیار زیادی هستند، از جمله آران و بیدگل، کاشان، تبریز، اصفهان و مشهد
 

فرش کاشان


مطالعه بیشتر: کاشان؛ سرآمد در تولید فرش ماشینی

محصولات تولیدی شهرهای فوق از معروفیت و محبوبیت بسیار بیشتری نسبت به سایر مناطق برخوردار است. شهرهای کاشان و آران و بیدگل مسافت بسیار کوتاهی نسبت به یک دیگر دارند. این دو شهر به عنوان پایتخت فرش ماشینی ایران نام برده می شوند. بیش از 1300 واحد تولیدی فرش ماشینی در این دو شهرستان فعال است. این موضوع سبب شده فرش کاشان زبانزد عام و خاص شود. جالب است بدانید که یکی از علل استقبال مردم از فرش های ماشینی این دو منطقه، شباهت بسیار زیاد آن با فرش دستبافت این منطقه و قیمت مناسب آنها می باشد. (کاشان و آران و بیدگل مرکز تولید فرش های دستبافت نیز است.)

مطالعه بیشتر: فرش های هیت ست شده چه ویژگی هایی دارند؟
 

فرش دستبافت


ساختار فرش ماشینی

در بافت هر فرشی از سه نوع نخ استفاده می شود که به آن ها نخ تار ، پود و نخ پرز یا همان خاب می گویند. معمولا نخ تار و پود استفاده شده در فرش های ماشینی در بیشتر مواقع از جنس پنبه ، پلی استر و جوت است. در ادامه به بررسی تکمیلی این موضوع می پردازیم:

نخ تار: معمولا نخ تاری که در فرش ماشینی به کار می رود، ترکیبی از پنبه و پلی استر است. بدیهی است که هر چه کیفیت الیاف و ریس آن ها بالاتر باشد، محصول نهایی نیز از کیفیت و دوام بهتری برخوردار خواهد بود. اغلب نخ تارها، در فرش های ماشینی پلی پروپیلن و BCF  از همان جنسی می باشد که که نخ پرز را تشکیل می دهد. در واقع نخ BCF نسبت به مخلوط پنبه و پلی استر، جنس ارزان تری محسوب می شود.

مطالعه بیشتر: چرا محصولات تولید شده با الیاف بامبو مرغوب است؟

نخ پود: این نخ نیز در تولید فرش ماشینی شامل جنس های مختلفی مانند پنبه، پلی استر و جوت می باشد. معمولا در فرش هایی که از جنس اکرلیک و پشمی برخوردار هستند، نخ پود 100% پنبه است. در واقع نخ پود همان نخ خاب نگهدارنده فرش است که موجب استحکام فرش در جهت عرضی آن می شود.

نخ پرز یا خاب: شاید شما نیز بعضی از مواقع تفاوت ظاهری و کیفی فرش های ماشینی مختلف برایتان جلب توجه کرده باشد. این تفاوت ها در واقع به علت تفاوت در نوع نخ پرزیست که در بافت محصولات مختلف استفاده می شود. در واقع نخ پرز یا خاب همان نخی است که تمام سطح فرش را می پوشاند و با یک نگاه ظاهری قابل مشاهده می باشد. در حقیقت نوع نخ پرز یا خاب بسیار مهم است و کیفیت و عمر فرش نیز کاملا به آن بستگی دارد. از طرف دیگر کاربرد این نخ در بافت گره های رنگ است، به این صورت که خاب به دور نخ پود به شکل گرهی U مانند قرار می گیرد. برای نخ خاب از جنس های متععدی استفاده می شود از جمله:

  • ترکیبی از اکلریک و پلی پروپیلن
  • پلی استر یا همان ابریشم مصنوعی
  • اکلریک
     
فرش ماشینی


سخن پایانی

امروز در رابطه با کارخانجات فرش ماشینی و ساختار الیاف این محصولات صحبت کردیم. در هفته های آینده انواع فرش های ماشینی در بازار از نظر جنس، خصوصیات و طرح و نقش آن ها را بررسی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

در پایان از شما دعوت می کنیم مطلب "هر آنچه که باید در مورد فرش های کهنه نما بدانید" که در مورد فرش های وینتیج است مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

منتظر شنیدن نقد ها و نظرات شما هستیم...