روانشناسی رنگ ها در انتخاب رنگ فرش (قسمت دوم) - فرش تاپ | تولید کننده فرش های ماشینی 1000 و 700 شانه

روانشناسی رنگ ها در انتخاب رنگ فرش (قسمت دوم)

روانشناسی رنگ ها در انتخاب رنگ فرش

به دلیل اهمیت بسیار زیاد فرش در خانه، قصد داریم با استفاده از علم روانشناسی رنگ ها به بررسی این موضوع بپردازیم تا شما را در یک انتخاب خوب یاری دهیم. در قسمت اول این مقاله به مقدمات علم روانشناسی رنگ ها اشاره کردیم. امروز در ادامه قصد داریم به بررسی جزئیات این موضوع بپردازیم.  

روانشناسی رنگ های گرم

به نظر شما منظور از رنگ های گرم چیست؟ این رنگ ها دارای چه ویژگی هایی هستند؟ طبق مبحث روانشناسی رنگ ها، رنگ گرم به رنگ های نارنجی ، زرد و تناژ قرمز گفته می شود. استفاده از این رنگ ها موجب خواهد شد فضای اتاق شما گرم نشان داده شود. در صورتی که قصد داشته باشید یک محیط دنج، گرم و نرم بسازید، پیشنهاد می کنیم از این رنگ ها استفاده کنید.

رنگ قرمز بیانگر اشتیاق و انرژی فراوان است. طبق تحقیقات محققان این رنگ موجب گفتگو و تحریک اشتها خواهد شد. فرش های قرمز رنگ مناسب مکان هایی مانند ناهارخوری یا آشپزخانه خواهند بود. اگر به خاطر داشته باشید در فرش های قدیمی کشورمان از این رنگ بسیار استفاده می شد. همچنین رنگ زرد نیز بیانگر انرژی و خوش بینی است و هر چه بیشتر افراد در معرض این رنگ قرار بگیرند، سروتونین بیشتری آزاد خواهند کرد.

مطالعه بیشتر: برای چیدمان قاب ها در دکوراسیون، خلاق باشید

نکته: سروتونین نزد افکار عمومی به عنوان جاری کننده "احساس خوب" شناخته می شود.
 

روانشناسی رنگ های سرد


روانشناسی رنگ های سرد

رنگ های سرد حاوی حس آرامش هستند و بهترین انتخاب برای فرش اتاق خواب محسوب می شوند. این رنگ ها روی ضربان قلب و کاهش دمای بدن تاثیرات بسزایی دارند. همچنین این رنگ ها اندازه اتاق را بیشتر از حد معمول نشان می دهند. از بین رنگ های سرد، بیشتر از رنگ آبی در طراحی اتاق استفاده می شود، البته رنگ سبز نیز ارتباط بسیار قوی با دنیای طبیعی و فضای سبز دارد. علم روانشانی رنگ ها می گوید ویژگی های رنگ سبز مورد پسند بیشتر مردم قرار گرفته و تمرکز و خلاقیت افراد را بهبود می دهد. احتمالا شما نیز به نگاه تعجب برانگیز اطرافیان خود فکر می کنید، قطعا انتخاب فرشی که تناژ سبز رنگ دارد برای عموم تعجب برانگیز باشد ، اما خالی از لطف نیست.

روانشناسی رنگ های خنثی

رنگ های سفید، مشکی و خاکستری خنثی نامیده می شوند. همچنین رنگ هایی مانند بژ، کرم و قهوه ای نیز رنگ های نزدیک به خنثی هستند که کاربرد بسیار زیادی در دکوراسیون منزل دارند. ویژگی بسیار مهم رنگ های خنثی این است که به زمان خاصی محدود نیستند و تا سال ها از رده خارج نمی شوند، این رنگ ها همیشه انتخاب بسیاری از افراد بوده اند. اگر به رنگ های خنثی علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم از تناژ مشکی برای برجسته کردن برخی از ویژگی های خاص آن استفاده کنید. طبق علم روانشناسی رنگ ها، رنگ مشکی اتاق را کوچکتر از حد معمول نشان خواهد داد، این در حالی است که رنگ سفید کاملا برعکس عمل می کند.

مطالعه بیشتر: هفت خوان پهن کردن فرش

چگونه رنگ درست فرش را انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ فرش برای خانه یک تصمیم مهم است؛ دلیل این موضوع نیز آن است که شما سال ها با فرش سر و کار خواهید داشت و این محصول یکی از کلیدی ترین وسایل خانه است. موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، فرش جز گزینه های هزینه بردار دکوراسیون خانه شما است. بنابراین باید با توجه علم روانشناسی رنگ ها، محصولی را انتخاب کنید که بیشترین هماهنگی را با دکوراسیون فعلی و آینده شما داشته باشد و حس خوبی را به شما القا کند.

طبیعتا هر از گاهی مدل و طرح فرش ها دستخوش تغییر و تحولاتی می شود، موضوعی که اینجا اهمیت دارد آن است که شما با توجه به روانشناسی رنگ ها محصولی را انتخاب کنید که بیشترین هارمونی را با دیگر اجزای خانه شما داشته باشد. در ادامه به بعضی از ویژگی رنگ ها اشاره خواهیم کرد تا با آشنایی با این موضوعات، بهترین انتخاب را داشته باشید.
 

انتخاب رنگ فرش


رنگ های خنثی یا کلاسیک

رنگ های خنثی همواره مورد استفاده قرار می گیرند و هیچ وقت از رده خارج نمی شوند. اگر در بافت فرش مورد علاقه شما از رنگ های خنثی استفاده شده باشد، شما بیشترین حق انتخاب را برای تعیین رنگ دیوارها، مبلمان و دیگر اجزای خانه خواهید داشت. رنگ های بژ، خاکستری مایل به قهوه ای، سفید مات و کرمی، با طیف وسیعی از رنگ ها همخوانی دارد. اگر قصد دارید با استفاده از کوسن، کاغذ دیواری، مبل و ... رنگ های متنوعی به اتاق خود اضافه کنید، قطعا فرش های کلاسیک انتخاب بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.

در صورتی که هر چند وقت یکبار تغییراتی در وسایل منزل خود ایجاد می کنید، رنگ های خنثی بهترین انتخاب برای فرش منزل شما خواهند بود. این موضوع به دلیل آن است که با وجود این رنگ فرش، به راحتی قادر خواهید بود هماهنگی خاصی با اجزای جدید ایجاد کنید. این موضوع مثل یک آهنگ کلاسیک یا یک ماشین قدیمی یا کتاب هستند و خارج از بعد زمانی می باشند، از نظر روانشناسان نیز این رنگ ها ثابت شده اند و جایگاه ویژه ای دارند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

کاربرد در فضا

قصد دارید فرش انتخابی شما فضای اتاق را روشن تر کند یا تاریک تر؟ باید توجه داشته باشید که رنگ تاثیرات بسیار مهمی در روشن یا تاریک شدن اتاق شما دارد. به عنوان مثال فرش های قرمز رنگ، انتخابی مناسب برای اتاق های مشترک و راهروها است. این رنگ به خوبی تمامی موارد را پوشش می دهد و لکه ها را به وضوح نشان نمی دهد. در صورتی که اتاق شما نورگیر است باید به موضوع بسیار مهم رنگ پریدگی نیز فکر کنید، البته این مشکل بیشتر در فرش های تیره رنگ احساس می شود.

چگونه فرشی مطابق با شخصیت خود انتخاب کنیم؟

تا به انتخاب فرش از جنبه شخصیت خود نگاه کرده بودید؟ آیا رنگ فرش منزل شما با شخصیت شما همخوانی دارد؟ تحقیقات نشان داده که افراد بیخیال و عادی بیشتر به رنگ های گرم و تناژ خاکی علاقه دارند. همچنین افرادی که به جزئیات توجه زیادی دارند، اغلب عاشق رنگ های تناژ آبی ، سیاه ، سفید و خاکستری هستند. بنابراین همه چیز به شما بستگی دارد و با توجه به شخصیت خود و علم روانشناسی رنگ ها می توانید، یک فرش مناسب انتخاب کنید و تا سال ها از آن لذت ببرید.

مطالعه بیشتر: کاشان؛ سرآمد در تولید فرش ماشینی

انتخاب رنگ فرش

چند نکته کلیدی در مورد انتخاب رنگ فرش بر اساس علم روانشناسی رنگ ها

  • اگر علاقه دارید فضای اتاق شما بزرگتر نشان داده شود، از رنگ های خنثی و روشن استفاده کنید.
  • در صورتی که به فضای اتاق مدرن و راحت فکر می کنید، فرش تیره انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.
  • اگر به فکر ایجاد محیط شخصی هستید، به فرش های رنگ روشن توجه داشته باشید.
  • در صورتی که توجه زیادی به لکه ها و کثیفی ها دارید، فرش های چند رنگ را بررسی کنید.

توجه: اکثر مردم به فرش های خنثی علاقه بیشتری دارند. شما ممکن است قصد داشته باشید این قانون را زیر پا بگذارید و با توجه به قوانین روانشناسی رنگ ها و حسی که از یک رنگ دریافت می کنید، انتخاب خود را انجام دهید.

ارسال دیدگاه

منتظر شنیدن نقد ها و نظرات شما هستیم...