نیم ساعته کارشناس فرش شوید (راهنمای انتخاب فرش) - فرش تاپ | تولید کننده فرش های ماشینی 1000 و 700 شانه

نیم ساعته کارشناس فرش شوید (راهنمای انتخاب فرش)

کارشناس های فرش

فرش برای هر خانه و دکوراسیونی از مهم ترین عناصر است. انتخاب فرش به خصوص فرش دستبافت ایرانی که خود به نوعی یک اثر هنری محسوب می شود کار نسبتا سختی است. چرا که هر فرشی مناسب هر خانه ای نیست و انتخاب آن اصول و قواعد خاص خود را دارد. 

برای انتخاب فرش باید به نوع دکوراسیون توجه کرد و کاربری آن را از قبل تعیین کرد. برای مثال فرشی که برای پذیرایی انتخاب می شود با فرشی که برای اتاق خواب انتخاب می شود مسلما متفاوت است. با ما همراه باشید تا با هم به بررسی نکاتی بپردازیم که به شما در انتخاب فرش کمک خواهد کرد. 

 •  خرید فرش را چه زمانی انجام دهیم؟ 
 • چه جنس فرشی را انتخاب کنیم؟ 
 • چه طرحی مناسب است؟ 
 • بهتره چه رنگی انتخاب کنم؟ 
 • تاثیر کف پوش ها را دست کم نگیرید 
 • اندازه فرش باید چقدر باشد؟ 
 • آخرین فرش ( جمع بندی آخر) 

-انتخاب فرش را چه زمانی انجام دهیم؟ 

اولین نکته ای که در هنگام انتخاب فرش باید به آن توجه شود، زمان خرید آن است. اگر قصد خرید جهیزیه برای خود یا اطرافیان تان را دارید یا قصد تغییر دکوراسیون منزل خود را دارید، اول به سراغ فرش بروید و آن را خریداری کنید. این کار باعث می شود تا راحت تر بتوانید دیگر وسایل خانه را انتخاب کنید. 

-چه جنس فرشی را انتخاب کنیم؟ 

راهنمای خرید فرش

 

فرش ها از لحاظ جنس متفاوت هستند و معمولا فرش های ماشینی از جنس آکریلیک، پلی پروپیلن، پلی استر یا ترکیبی از این ها هستند. هر یک از این جنس ها ویژگی های خاص خود را دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. 

اگر به دنبال فرشی هستید که دوام داشته باشد و شکل ظاهری خود را حفظ کند به سراغ  آکریلیک بروید. هرچند این نوع فرش ها، تا چند هفته بعد از خرید پرز دهی دارند. اما اگر به دنبال تنوع رنگ هستید به سراغ فرش های پلی پروپیلن بروید، زیرا این فرش ها رنگ پذیری فوق العاده ای دارند. 

در نهایت، اگر به دنبال فرش هایی  با تنوع رنگ و طرح بالا  هستید و دوست دارید فرشی که خریداری می کنید پرز دهی کمتری داشته باشد به سراغ فرش های پلی استر یا ابریشم مصنوعی بروید. 

برای انتخاب فرش و جنس آن باید به بودجه ای که داریم توجه کنیم اما قبل از توجه به بودجه، باید این مسئله را در نظر داشته باشیم که فرش های مرغوب قیمت بالایی دارند. بهتر است به جای خرید جنس های ارزان قیمت که قطعا پس از مدتی شکل و فرم خود را از دست می دهند، پیشنهاد می کنیم مدت بیشتری را پس انداز کنید و فرشی را بخرید که دوام بیشتری داشته باشند. 

موارد بعدی که باید مورد توجه قرار گیرند پاخور و قابلیت شست و شوی  فرش است. به این معنا که فرشی که انتخاب می شود برای چه محیطی است و رفت و آمد آن چقدر است؟ 

اگر فرش را برای فضا هایی مثل اتاق خواب که پاخور کمتری دارد نیاز دارید، فرش هایی که بافت ظریف و لطیف دارند می توانند گزینه ای مناسب باشند ولی اگر برای فضا هایی که پاخور زیادی دارند مثل پذیرایی از فرش های ضخیم و بادوام استفاده کنید. 

برای اینکه برای شستشوی فرش راحت باشید باید به نکات زیر توجه کنید: 

 • لکه‌ های چرب به سختی از روی فرش‌ های پلی استر پاک می‌ شوند. 
 • فرش‌ های آکریلیک قابلیت شست‌ و شوی بالایی دارند و با قرار گرفتن در معرض آب و آفتاب زیبایی خود را از دست نمی‌ دهند. 

-چه طرحی مناسب است؟ 

امروزه با توجه به راحتی تعویض نقشه ها در شرکت های قالی بافی، فرش ها از تنوع بیشتری برخوردار هستند. پس باید قبل از خرید تصمیم بگیرید که چه دکوراسیونی را دوست دارید در خانه خود داشته باشید و با توجه به آن سبک دکوراسیون، فرش خود را انتخاب کنید. 

با توجه به این که فرش های مدرن طرح های ساده تری دارند، برای فضاهای مدرن و معاصر مناسب تر هستند. در مقابل فرش های با طرح سنتی با توجه به نقش های ریز و شلوغی که دارند و البته رنگ های بیشتری که در آن ها به کار رفته است، برای فضاهای کلاسیک یا تلفیق کلاسیک و مدرن مناسب هستند. 

اگر قرار است مبلمان پر نقش و نگاری داشته باشید یا دارید و یا اگر فضای کوچکی دارید، بهتر است فرش های ساده را انتخاب کنید تا جزئیات زیاد فرش و مبلمان باعث خستگی چشم نشود و فضا زیاد از حد شلوغ نشود. 

با یک طراحی هوشمندانه، می‌توان فرش‌ های کلاسیک را با مبلمان و وسایل مدرن تلفیق و حس و حال متفاوت و متعادلی در فضا ایجاد کرد. 

-بهتره چه رنگی انتخاب کنم؟ 

راهنمای خرید فرش

 

برای انتخاب رنگ فرش نکات زیر را مد نظر قرار دهید تا یک رنگ فرش عالی و مناسب خانه خود انتخاب کنید. 

 • به اندازه اتاق دقت کنید. 
 • اگر فضایی کوچک دارید فرش های روشن و خنثی را انتخاب کنید. رنگ هایی مانند طوسی، خاکستری، سفید، بژ و... 
 • رنگ هایی که خنثی هستند دست شما را در انتخاب مبلمان باز می گذارند و به راحتی با رنگ های دیگر ست می شوند. 
 • اگر فضای اتاق بزرگ است می توانید از فرش های با رنگ گرم استفاده کنید. این رنگ ها برای آشپزخانه و اتاق نشیمن مناسب تر هستند، زیرا به فضا حس نشاط و سر زندگی می دهند. 
 • برای اتاق خواب بهتر است از رنگ‌ های روشن و خنثی استفاده شود. رنگ‌ هایی مثل سفید و سبز که فضا را آرامش‌ بخش می‌کنند. 
 • رنگ کف پوش ها را فراموش نکنید و حتما در هنگام انتخاب رنگ فرش، به آن ها توجه کنید. 

-تاثیر کف پوش ها را دست کم نگیرید 

این روز ها تنوع کف پوش ها زیاد شده است، اما فرش ها روی بسیاری از آن ها سر میخورند. برای پیشگیری از سر خوردن فرش می توانید  از موکت یا فرش های کنفی استفاده کنید تا علاوه بر سر نخوردن فرش روی آن ها، با افزایش ضخامت، کف خانه را گرم و نرم کنند. 

با قرار دادن یک قالی روشن روی کف پوشی تیره و بالعکس، کنتراست چشم نوازی را ایجاد خواهید کرد. 

-اندازه فرش باید چقدر باشد؟ 

راهنمای خرید فرش

 

یکی از اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون، قراردادن فرشی کوچک در میان مبل ها است و این کار اتاق را نامنظم نشان می دهد. پس از آنجایی که انتخاب اندازه فرش از اهمیت زیادی برخوردار است، موارد زیر را رعایت کنید تا دکوراسیونی جذاب تر در انتظار شما باشد. 

 • اندازه فرش باید به گونه ای باشد که حداقل تا زیر پایه اول مبلمان را در بر بگیرد. به شکلی که وقتی روی مبل می نشینید پاهایتان روی فرش قرار گیرد. 
 • اندازه فرش اتاق خواب باید به گونه ای باشد که مقداری از آن زیر تخت خواب باشد. به طوری که بعد از پایین آمدن از تخت، پاهایتان روی فرش قرار گیرد و با زمین سخت و سرد برخورد نکند. 
 • اندازه فرش زیر میز غذاخوری باید به گونه ای باشد که همه ی پایه های میز و صندلی ها روی آن قرار گیرد و همچنین وقتی صندلی ها عقب کشیده می شود نیز، روی فرش قرار گیرند. 

هیچ وقت از فاصله ای که بین فرش با دیوار یا بین دو فرش به وجود می آید نترسید. این اتفاق باعث بزرگتر نشان دادن اتاق شما خواهد شد. 

-آخرین فرش (جمع بندی آخر) 

 1. اولین چیزی که در دکوراسیون خریداری می کنید، فرش باشد. 
 2. جنس فرش را خوب بشناسید. ( در این باره مطلبی خواهیم نوشت) 
 3. کیفیت را فدای بودجه خود نکنید. دیرتر بخرید ولی جنس خوب بخرید. 
 4. در میان طرح های متنوع، سردرگم نشوید. 
 5. فرش های کلاسیک را با المان خانه های مدرن ترکیب کنید. 
 6. رنگ های خنثی، بهترین رنگ برای هماهنگی با دیگر اجزای خانه هستند. 
 7. برای اتاق نشیمن و آشپزخانه از رنگ های گرم استفاده کنید. 
 8. برای اتاق خواب، رنگ های ملایم و روشن مانند سبز یا بژ را انتخاب کنید. 
 9. تضاد بین کف پوش و فرش بهترین ترکیب را ایجاد می کند. 
 10. فرش نباید بیش از اندازه کوچک یا بزرگ باشد. 
 11. پایه های اول مبل ها حتما روی فرش قرار گیرد. 

ارسال دیدگاه

منتظر شنیدن نقد ها و نظرات شما هستیم...